Książki nowości

Nowoczesnej baśni ciąg dalszy

Księżniczka i fangirl” to kontynuacja cenionej przez młodzież historii „Geekrella”. Przyjemne połączenie baśni i elementów popkultury to idealne rozwiązanie na jesienne wieczory. Pod przykrywką płytkiej rozrywki kryje się jednak drugie dno. 

Znany motyw w innej odsłonie

„Księżniczka i fangirl” to historia, która na pierwszy rzut oka może się nam wydać znajoma. Dwie bohaterki, skrajnie różne pod względem osobowości, ale bardzo podobne fizycznie, wpadają na pomysł, by zamienić się miejscami. Motyw ten znany jest nam z co najmniej kilku filmowych produkcji. „Zakręcony piątek” będzie oczywiście tą, która w pierwszej kolejności powinna przyjść nam do głowy. Tam miejscami zamienią się matka z córką i nie obywa się bez użycia magii. Cel tej zamiany w gruncie rzeczy jest jednak ten sam. Autorce powieści dla młodzieży, Ashley Poston również przyświeca motto – aby w pełni zrozumieć postawę drugiej osoby musielibyśmy maksymalnie wczuć się w jej sytuacje.

Historia dla dziewczyn i o dziewczynach

Główną bohaterką książki jest, znana nam już z poprzedniej części, młoda aktorka Jessica Stone. Spotykamy ją w momencie, gdy zakończyła pracę nad filmem, w którym grała księżniczkę Amarę. Jessica czuje, że w jej życiu nadszedł czas na ambitniejsze projekty. W tym momencie na scenie zdarzeń pojawia się Imogen Lovelace, dziewczyna łudząco podobna do znanej aktorki. Imogen jest wielką fanką filmu o księżniczce Amarze. Nie może wyobrazić sobie, że nadszedł czas, by pożegnać się z ulubioną postacią. Zamiast tego podszywa się pod Jessicę i przekonuje, że historia księżniczki nie powinna się tak po prostu skończyć. Z motywami Imogen mogą utożsamiać się wszyscy Ci, którzy kiedykolwiek musieli rozstać się z ulubionym serialem lub serią książek. Zwłaszcza młodzi ludzie przywiązują się do fantastycznych światów z niespotykanym zaangażowaniem. Widać to bardzo wyraźnie w zachowaniu Imogen, która, mimo pewnej dozy irracjonalności, wzbudza w nas sympatię.

Spotkania ze starymi znajomymi

Jessica Stone nie jest jedyną postacią, która powraca do czytelników w kontynuacji „Geekrelli”. „Księżniczka i fangirl” to okazja do spotkania także z Darrienem i Ellie. Ich historia miłosna była głównym motywem pierwszego tomu. Tym razem zauroczenia książkowych postaci schodzą na dalszy plan. Ashley Poston w kontynuacji swojego bestsellera stawia na bardziej fundamentalne kwestie. Odnosi się głownie do problemu określenia własnej tożsamości. Temat ten powinien być bliski wszystkim dorastającym czytelnikom, którzy często definiują się w roli fangirla.